Nauka pływania pod okiem profesjonalisty

Czy nauka pływania dla dorosłych to na pewno dobry pomysł? Dlaczego warto zdecydować się na taką formę aktywności? Czy to na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Jeżeli zastanawiają się Państwo, czy warto rozpocząć taką naukę, zdecydowanie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Nauka pływania – podstawy

Jak wyglądają zajęcia z nauki pływania?

Cały proces edukacyjny proponujemy i rekomendujemy rozpocząć od lekcji testowej. Lekcja testowa daje nam obiektywne spojrzenie, czy uczestnik zajęć kwalifikuje się do zajęć grupowych, czy indywidualnych. Podczas lekcji testowej określamy również poziom uczestnika – 5 szczebli na każdym wieku. Zajęcia realizowane są w małych grupach do 3 i do 5 osób w zależności od potrzeb i zaawansowania uczestników. Zajęcia prowadzimy głównie z rezerwacją, co przekłada się na większy komfort i spokój uczestników. Instruktor w początkowej fazie nauczania, jest zawsze w wodzie.

Ile czasu trzeba poświęcić, aby nauczyć się pływać?

Trudno dokładnie oszacować czas jaki trzeba poświęcić żeby się nauczyć pływać i chyba w pierwszej kolejności należałoby określić czynniki, jakie determinują efekty nauczania, a należą do nich: wiek, zainteresowanie sportem, systematyczność, częstotliwość, predyspozycje oraz poziom sprawności fizycznej oraz lęku do wody. W naszym rozumieniu osoba, która umie pływać to taka, która przepłynie ciągiem ok. 400m. i ma podstawy pływania każdego stylu. Takie szkolenie uwzględniając powyższe czynniki, trwa od roku do dwóch lat przy założeniu 2 zajęć w tygodniu. Jednak podkreślamy, że różne czynniki mogą ten proces przyspieszyć (np. wysoka sprawność fizyczna) oraz spowolnić (lęk przez wodą).

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę pływania?

Oswajanie się z wodą najlepiej rozpocząć od wieku niemowlęcego , jednak pozytywne rezultaty w postaci nabywania konkretnych umiejętności rozpoczynają się od 4 roku życia.

Czy w każdym wieku można nauczyć się pływać?

Jeżeli kogoś zastanawia, czy nauka pływania może zostać rozpoczęta w każdym wieku – odpowiadamy: jak najbardziej 🙂

Jakie akcesoria trzeba mieć ze sobą podczas nauki pływania?

Do pierwszych zajęć należy się przygotować w przybory higieny osobistej oraz podstawowe akcesoria pływackie tj.:

  1. Kostium /slipki;
  2. Ręcznik;
  3. Klapki;
  4. Kosmetyki pod prysznic;
  5. Suszarka (niekiedy na basenach suszarki są słabej mocy);
  6. Okularki pływackie;
  7. Oplata za wejście lub karta członkowską, jeśli zajęcia odbywają się pod naszym okiem.

Na naszych zajęciach, uczniowie mogą skorzystać dodatkowo ze sprzętu pływackiego:

  1. Płetwy;
  2. Łapki;
  3. Deski duże;
  4. „Ósemki”;
  5. Deski trójkątne;
  6. Zabawki do wyławiania dla dzieci;
  7. „Makarony” do nauki pływania;
  8. Kamery do nagrywania pod wodą.

Pływanie pod okiem profesjonalisty

Czy warto zapisać się na zajęcia z doskonalenia pływania?

Pływanie to sport i aktywność fizyczna, która wymaga precyzyjnego oraz ścisłego wykonania zadań ruchowych. Tylko perfekcyjne lub zbliżone do perfekcyjnych wzorów ruchy sprawiają przyjemność z uczestnictwa w tego typu zajęciach. Obecna wiedza, w każdej dziedzinie życia jest bardzo rozwinięta i ten sam przypadek możemy zauważyć w pływaniu – mnóstwo publikacji, książek, coraz to nowsze nowiny. Te wszystkie czynniki sprawiają, że dla prawidłowego rozwoju niezbędna jest skorzystanie z fachowca, który będzie posiadać doświadczenie, wiedzę oraz w zachęcający sposób będzie potrafił przekazać wiedzę swoim podopiecznym.

Kolejnym czynnikiem jest bezpieczeństwo podczas zajęć. Osoby prowadzące zajęcia, są zobowiązane do przeprowadzenia zajęć zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, uwzględniając wiek oraz umiejętności ćwiczącego. Tylko doświadczeni instruktorzy potrafią to zrobić niepostrzeżenie, bez napięć oraz lęku. Dlatego właśnie, skorzystanie z usług profesjonalistów jest niezbędne dla zdrowia, bezpieczeństwa oraz satysfakcji z udziału w zajęciach pływackich.

Czy da się samodzielnie nauczyć pływania, czy też pomoc instruktora jest nieodzowna?

Pływanie odbywa się w specyficznym środowisku dla nas czyli w środowisku wodnym. Spędzanie czasu w wodzie nie jest dla nas naturalne a nieumiejętne przebywanie w wodzie może grozić nabywaniem niewłaściwych nawyków ruchowych oraz, w ekstremalnych przypadkach, utratę zdrowia. W naszym odczuciu, pomoc dobrego instruktora jest niezbędna na każdym etapie nauczania a szczególnie ważna w stawianiu pierwszych kroków pływackich.

Najtrudniejsze przypadki do nauczenia to właśnie osoby, które na własną rękę lub pod opieką niewłaściwego instruktora odbywały lekcje pływania. Lęk towarzyszący z osobami z tego typu przejściami w znaczący sposób spowalnia cały proces edukacyjny – paraliżuje uczestników. Po drugie, lepiej jest nauczać od podstaw, niż zmieniać złe nawyki. Dlatego też zachęcamy z czystym sumieniem do uczestnictwa i doradzania się osób z większym bagażem doświadczeń w tej dziedzinie.

Czy nauka pływania jest bezpieczna? Jakie kwalifikacje ma kadra instruktorska?

Nauka pływania pod okiem profesjonalnego instruktora jest bardzo bezpieczna. Dla właściwej oceny zachowania instruktorów proponujemy po prostu obserwację pracy instruktora. Do głównych czynników determinujących bezpieczeństwo możemy zaliczyć:

– właściwe podejście (empatia, niewywyższanie się, rozumienie);

– dostosowanie miejsca ćwiczeń do umiejętności;

– asekuracja z wody i z brzegu;

– prowadzenie zajęć z wody w przypadku osób początkujących;

– właściwe zastosowanie przyborów pływackich;

– poprzedzanie nauki skoków do wody rozgrzewką;

Właściwie poprowadzona lekcja to nic innego jak czysta przyjemność i satysfakcja. Rekomendujemy współpracę tylko z uznanymi fachowcami, którzy posiadają pełne kwalifikacje instruktora pływania. W naszym zespole znajdziecie Państwo również studentów oraz absolwentów sportowych uczelni. To dodatkowe przygotowanie pedagogiczne sprawia, że taki instruktor jest kompletnym specjalistą.

Czy istnieją przeciwwskazania do rozpoczęcia nauki pływania?

Pływanie oraz uczestnictwo w zajęciach pływackich wiąże się z kilkoma przeciwwskazaniami. Możemy do nich zaliczyć:

– złamania, zwichnięcia;

– otwarte rany;

– choroby zakaźne skóry;

– choroby układu krążenia (po konsultacji i za zgodą lekarza);

– stany pooperacyjne ( tylko w uzgodnieniu z lekarzem oraz fizjoterapeutom)

– pływanie stylem klasycznym s skrzywieniach kręgosłupa typu skolioza;

– zapalenie ucha zewnętrznego;

– uczulenie na chlor.

Jak widać – nauka pływania to czynność, którą można rozpocząć w niemal każdym momencie. Lista przeciwwskazań wcale nie jest odstraszająca. Zatem – zamiast czekać, zapraszamy do skontaktowania się z nami i rozpoczęcia nauki jak najszybciej.